Menu Zamknij

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

26.04.2022 r. uczniowie kl 0-IV wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę m. in. do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy w miejscu, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy. Najpierw wzięliśmy udział w warsztatach malowania na szkle. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki, ze szklanej surówki. Następnie odwiedziliśmy warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo obejrzeliśmy projekcję filmu prezentującego historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Zwiedziliśmy również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku. Tutaj mieliśmy możliwość poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające i okulary 3D, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów.
Na zakończenie pobytu w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Jest to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Na miejscu czekało na nas wiele ciekawych obiektów i atrakcji. Oprócz zabytków muzealnych pochodzących z czasów I. Łukasiewicza znajduje się tu m. in. budynek administracyjny kopalni tzw. dom Łukasiewicza z 1865 roku. Zobaczyliśmy w nim zorganizowaną w niebanalny sposób ekspozycję apteczną nawiązującą do pierwszej pracy Ignacego, kolekcję lamp  naftowych, fotografii oraz wystawę geologiczną. Co więcej, mówił do nas wirtualny Ignacy Łukasiewicz, wykonany za pomocą hologramu 3d.

Wycieczka była bardzo udana i wyjątkowo ciekawa.

Skip to content