Menu Zamknij

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – TO JEST TO, CO LUBIĘ!

Aktywność fizyczna potrzebna jest wszystkim, ale szczególnie niezbędna jest dla dzieci, nastolatków i młodzieży, gdyż zapewnia ona prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy, ale także gwarantuje prawidłową postawę ciała i właściwy stan zdrowia. Odpowiedni poziom aktywności fizycznej przyczynia się do właściwego rozwoju i utrzymania stanu układu ruchu (kości, mięśni, stawów), układu sercowo-naczyniowego (serca, płuc), właściwej koordynacji i kontroli ruchu, a także ułatwia utrzymanie zdrowej, właściwej masy ciała.

Aktywność fizyczna wiąże się także z korzyściami psychologicznymi u młodych ludzi, takich jak poprawa kontroli nad objawami lęku i depresji, pomaga w rozwoju społecznym poprzez stwarzanie możliwości do autoekspresji, oraz pomaga budować pewność siebie i właściwe interakcje społeczne.

Dlatego!

 1. Porozmawiajmy ze swoim dzieckiem o jego zainteresowaniach sportowych.
  Każde dziecko powinno mieć możliwość spróbowania swoich sił w różnych aktywnościach sportowych. Dzięki temu będzie mogło wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie.
  3. Zwracajmy uwagę na to, w jaki sposób młody człowiek spędza swój wolny czas i motywujmy go do podjęcia ruchu.
  4. Wspólnie z dziećmi uprawiajmy sport, namawiajmy je do biegania czy grania w piłkę nożną. Pokazujmy im, że aktywność ruchowa jest ciekawym zajęciem, które może przynosić wiele satysfakcji każdego dnia.
  5. Dla dziecka postawa rodzica jest bardzo ważna. Jeżeli zauważy ono, że dorosły interesuje się jego zajęciami sportowymi, tym chętniej będzie chodzić na treningi. Dlatego pamiętajmy o tym, zaznaczajmy w kalendarzu, a jeśli jest to możliwe, wspólnie z dzieckiem chodźmy na zajęcia sportowe.
  6. Warto pamiętać, że sport to sfera, dzięki której rodzice mogą zbliżyć się do swoich dzieci, dlatego inwestujmy w nią czas i pieniądze.

 

Krystyna Węgrzyn

Skip to content