Menu Zamknij

WYCIECZKA SZKOLNA WĘGRY – BUDAPESZT – EGER-TOKAJ 5.06-8.06.2018r.

5 czerwca, we wtorek, uczniowie klas III-VII SP oraz II-III Gimnazjum Szkoły Podstawowej  w Łubnie wyruszyli  na czterodniową wycieczkę na Węgry. Wzięło w niej udział łącznie 44 uczniów.

Pierwszego dnia naszej wyprawy był przyjazd do Budapesztu stolicy Węgier i spotkanie z przewodnikiem. Tam uczniowie zwiedzili Plac Bohaterów , który jest największym placem w mieście, pomnik Milenium- postawiony w roku 1896 z okazji rocznicy tysiąclecia powstania Państwa Węgierskiego. Następnie udali się na Wyspę Małgorzaty na Dunaju.

Wyspa ta została sztucznie utworzona z trzech mniejszych wysp w 1950 roku. Ma 2,5 km długości, a w najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500 m. Na wyspie znajdują się  ruiny XII-wiecznego kościoła Franciszkanów, ruiny klasztoru Dominikanów i rekonstrukcję kościoła św. Michała z zakonu Premonstratensów, pomniki, fontanny i ogrody.

Następnie udaliśmy się na Wzgórze Gellerta -jedno z kilku wzgórz, na których położony jest Budapeszt. W połowie wysokości, wśród drzew można zauważyć pomnik przedstawiający biskupa Gellerta, który w jednej dłoni trzyma krzyż, a drugą ma skierowaną w geście ewangelizacji. Po kilku latach do posągu dobudowano kolumnadę i postaci pogan pragnących nawrócić się na wiarę katolicką. Spod pomnika wypływa wodospad.

Na wzgórzu znajduje się również cytadela. Powstała w 1851 r. Z jej okolic roztacza się wspaniały widok na miasto. Wzdłuż kamiennych murów ustawiono repliki dział wykorzystywanych do obrony wzgórza podczas II wojny światowej oraz tablice z fotografiami ukazującymi rozwój miasta na przestrzeni ostatnich stuleci.

Pomnik Wolności stoi na południowo wschodnim krańcu wzgórza Gellerta. Powstał po II wojnie światowej. Rzeźba przedstawia kobietę z wzniesionymi w górę rękoma, w których trzyma gałązkę – symbol pokoju. Posąg o wysokości 14 m umieszczony jest na 26-metrowym postumencie, dzięki czemu góruje nad miastem. U stóp pomnika stoi  postać św. Jerzego walczącego ze smokiem i anonimowego mężczyzny z pochodnią.

Skalna kaplica to kolejna atrakcja na Wzgórzu Gellerta. Usytuowana jest na wysokości około 25 m nad poziomem Dunaju. Grocie nadano kształt przypominający wyglądem kaplicę z Portugalii. Poświęcona została w 1926 r. i składa się z dwóch komór: przedsionka i głębiej położonej groty. Wewnątrz, niezależnie od pory roku, panuje stała temperatura 21°C.

U podnóża góry Gellerta znajduje się kąpielisko Rudas. To najlepiej zachowany poturecki zabytek w stolicy Węgier.

Kąpielisko Rác stoi przy zjeździe z mostu Elżbiety i jest jednym z najstarszych w Budapeszcie.  Na wzgórzu uczniowie mieli wspaniałe miejsce na robienie pamiątkowych zdjęć z panorama miasta  i zakup pamiątek.

Ostatnim punktem i dodatkową atrakcją  w tym dniu był wyjazd w kierunku budzińskich wzgórz. To tam mieścił się nasz cel wycieczki – Góra Jana, czyli najwyższe wzniesienie w stolicy Węgier. Rozciąga się z niego wspaniały widok na panoramę stolicy Węgier i okolice a najlepszym sposobem żeby tam się dostać jest skorzystanie z wyciągu krzesełkowego i tak też się stało co było wielką niespodzianką dla naszych uczniów.

Po dniu pełnym wrażeń została już tylko kwestia zakwaterowania w hotelu ,,RILA” w centrum Budapesztu i smaczna obiadokolacja .

Program drugiego dnia wycieczki  okazał się także bardzo interesujący. Zaraz po śniadaniu młodzież wyruszyła w Zakole Dunaju do miasteczka Szentendre zwanym ,, Montmartre Dunaju” (Święty Andrzej) .

Jest to małe, ale niezwykle malownicze miasteczko w północnych Węgrzech, położone nad Dunajem około 20 km w kierunku północnym od centrum Budapesztu. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu rzymski obóz warowny zwany Ulcisia Castra (Wilczy zamek). Tam   udaliśmy się na spacer po barokowej starówce i do jedynego na świecie Muzeum Marcepana gdzie uczniowie mieli możliwość zakupu słodyczy.

Następnie autokarem udaliśmy się do Wyszehrad. Jest  to pięknie położone na wzgórzu, w zakolu Dunaju, historyczne miasteczko. Od Budapesztu dzieli je zaledwie 40 km. Znane z historii jako miejsce Zjazdów Wyszehradzkich. Tam uczniowie zwiedzili pałac królewski, wieżę Salomona i cytadelę.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania  a zarazem ostatnim w tym dniu był przejazd do Esztergomu, zabytkowego miasta w północnych Węgrzech, położonego na malowniczej wysokiej skarpie w zakolu Dunaju.

Spacerkiem po uroczym miasteczku dotarliśmy do Bazyliki św. Wojciecha, która jest  największą i zarazem jedną z najważniejszych katolickich katedr na Węgrzech. Góruje ona majestatycznie nad miastem i widoczna jest z odległości wielu kilometrów.

W jej wnętrzu znajduje się skarbiec skrywający najbogatszą kolekcję przedmiotów liturgicznych na Węgrzech. W kryptach zaś spoczywają prymasi Węgier wraz z legendarnym męczennikiem totalitaryzmu Józefem Mindszenty. Następnie udaliśmy się na obiadokolację i odpoczynek.

Trzeciego dnia naszej wspaniałej wycieczki czekał nas ciężki dzień. Mieliśmy w planie zwiedzić Budapeszt i tak też się stało.

Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Wzgórza Zamkowego– najstarszej  części Budapesztu, Plac św. Trójcy i Kościół  św. Macieja, zwany również Budzińską Świątynią Koronacyjną, w rzeczywistości poświęcony jest Najświętszej Marii Pannie – patronce Węgier.

Wokół zamku zachowały się fontanny, w tym efektowna Fontanna Macieja, która ukazuje króla Macieja Korwina na polowaniu, w otoczeniu ogarów, martwego jelenia i sokolnika Galeotto Marzio.

Poza Starym Miastem na wzgórzu znajduje się Zamek Królewski. Pałac zajmuje cały południowy kraniec Wzgórza Zamkowego. Został wzniesiony w XIII w. Od strony południowej Zamek Królewski otaczają doskonale zachowane fragmenty średniowiecznych murów obronnych, z Wielką Basztą Rybacką, wieżą Buzogány i Bramą Ferdynanda. Następnie udaliśmy się na spacer po dzielnicy Buda i do Bazyliki św. Stefana– w której znajduje się najważniejsza relikwia kraju- prawica pierwszego króla Węgier.

Następnie udaliśmy się pod Parlament – imponujący budynek Parlamentu to symbol Budapesztu. Jego budowa trwała 17 lat. Ma 268 m długości, do 123 m szerokości, a wysokość kopuły wynosi 96 m. W 691 pomieszczeniach znajdują się siedziby praktycznie wszystkich instytucji rządowych. Zachwyt budzi nie tylko rozmiar budowli, ale także przepięknie zdobiona fasada, z mnóstwem elementów.

Przy budynku znajduje się Kossuth Lajos ter. Na placu stoją pomniki Franciszka II Rakocziego i Lajosa Kossutha. Obok mieści się Muzeum Etnograficzne. Fasada budynku ma 125 m długości, a wejścia do środka chroni sześciokolumnowy portyk. Warto zwrócić uwagę na posąg nad głównym wejściem, który przedstawia Oświecenie w rydwanie ciągniętym przez trzy konie. Obok znajdują się figury będące uosobieniem Prawa i Prawodawstwa.

Atrakcją tego wieczoru, która dostarczyła nam wszystkim niezapomnianych wrażeń  był Nocny Rejs Statkiem po Dunaju   w Budapeszcie. Dzięki niemu uczniowie mogli zobaczyć wszystkie słynne  zabytki Budapesztu i jego piękno raz jeszcze tylko nocą. Uczniowie zapamiętają niepowtarzalny widok na Oświetlony Parlament, Wzgórze Zamkowe, Górę Gelerta oraz przejazd pod pięknie oświetlonymi Mostami Łańcuchowym, Małgorzaty i Elżbiety.

Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i ostatnią noc w Hotelu ,,Rila” przed wyjazdem do domu.

Ostatniego, czwartego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu się w drodze powrotnej udaliśmy się do Egeru -miasteczka  położonego nad potokiem Eger, między Górami Bukowymi i górami Mátra. Znane jest ono przede wszystkim z barokowych zabytków oraz obrony zamku przed Turkami. Tam spacerując z przewodnikiem  jego urokliwymi uliczkami zwiedziliśmy Pałac Arcybiskupi, Plac Dobo, Minaret i zamek.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzić Tokaj. Spacerując jego uliczkami podziwialiśmy jego urok i zachwycaliśmy się panującą tam ciszą. Dotarliśmy do pałacu Rakoczego.

Następnie udaliśmy się na pyszny obiadek po którym wyruszyliśmy do domu. Dotarliśmy w późnych godzinach nocnych ale najważniejsze że cali i zdrowi, szczęśliwi i pełni nowych przeżyć, doświadczeń i wrażeń.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda słoneczna a uczniowie bardzo zadowoleni.

Wszystkim uczestnikom i opiekunom wycieczki( pani K.Baran, pani D. Łukasiewicz, pani K.Węgrzyn i panu R.Mryczko serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas i za opiekę.

Szczególne podziękowania na ręce sponsorów: Państwo Danuta i Piotr  Gdyczyńscy, Pan Waldemar Toczek, Bank Spółdzielczy w Dynowie.

Skip to content